Naujienos
SpausdintiINFORMACIJOS APIE MELIORACIJĄ ATMINTINĖ
ŽEMĖS SKLYPO SAVININKUI/NAUDOTOJUI PRIKLAUSANTYS MELIORACIJOS STATINIAI
Žemės sklype esantys melioracijos statiniai yra žemės sklypo priklausiniai ir nuosavybės teise priklauso žemės sklypo savininkui/naudotojui, išskyrus valstybei nuosavybės teise priklausančius melioracijos statinius. Drenažo rinktuvai, kurių skersmuo mažesnis nei 12,5 cm yra žemės sklypo savininko/naudotojo nuosavybė.
VALSTYBEI PRIKLAUSANČIOS MELIORACIJOS SISTEMOS BEI ĮRENGINIAI
Valstybei nuosavybės teise priklauso: sureguliuoti upeliai, grioviai, nuvedantys vandenį nuo daugiau kaip vieno žemės savininko ar kito naudotojo sklypo, juose esantys melioracijos statiniai, tvenkinių, kurie ribojasi su dviejų ir daugiau žemės savininkų ar kitų naudotojų žeme, hidrotechnikos statiniai, polderiai ir kitos melioracijos sistemos, jeigu jose mechaniškai keliamas vanduo, kanalizuoti grioviai ir drenažo rinktuvai, jeigu jų skersmuo yra 12,5 cm ir didesnis ir jeigu jie yra pastatyti už valstybės lėšas, nepaisant to, kas yra žemės sklypo, kuriame yra šie melioracijos statiniai, savininkas.
/Melioracijos įstatymas, 3 straipsnis/
ŽEMĖS SKLYPŲ SAVININKŲ/NAUDOTOJŲ TEISĖS
1) Žemės sklypų savininkai/naudotojai turi teisę nemokamai gauti informaciją iš valstybinių institucijų apie melioracijos programas ir techninius dokumentus apie jų žemėje esančius melioracijos statinius.
2) Jei savininko žemėje statomi nauji ar rekonstruojami valstybiniai melioracijos statiniai, savininkas turi teisę reikalauti melioracijos statinių projekto ir jo ekspertizės;
3) Įstatymų nustatyta tvarka reikalauti atlyginti nuostolius, padarytus atliekant melioracijos darbus bendro naudojimo ar valstybei priklausančiose melioracijos sistemose kitų asmenų (arba atsiradusius ne dėl žemės sklypo savininko kaltės)
ŽEMĖS SKLYPŲ SAVININKŲ/NAUDOTOJŲ PAREIGOS
1) Žemės savininkai/naudotojai turi leisti statyti, prižiūrėti, remontuoti bei rekonstruoti jų žemėje melioracijos statinius, reikalingus kitų savininkų žemei melioruoti.
2) Melioracijos statinius naudoti pagal paskirtį; skubiai remontuoti, jei dėl gedimo gali būti padaryta žala kitiems savininkams/valstybei bei derinti žemės kasimo darbus su kitų sklypų savininkais/valstybinėmis institucijomis.
3) pagal iš anksto suderintą su statytoju darbų grafiką leisti atlikti valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių priežiūros, remonto arba rekonstravimo darbus.
/Melioracijos įstatymas, 5-6 straipsniai/
PAGRINDINIAI MELIORACIJOS GRIOVIŲ TECHNINĖS PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI
Saugant melioracijos griovius nustatoma:
1) Iki 15 m. pločio griovio priežiūros juosta. Tai pagriovio ruožas, prasidedantis nuo griovio šlaito viršutinės briaunos, reikalingas melioracijos technikai (ekskavatoriui, šienapjovei, krūmų smulkinimo mechanizmui ir kt.) dirbti ir iš griovio iškasamoms sąnašoms skleisti. Joje draudžiama statyti statinius (išskyrus hidrotechnikos), tverti tvoras, sodinti medžius ir krūmus.
2) 1 m. pločio daugiamečių žolių apsauginė juosta, kurią galima arti tik persėjant žolę.
Krūmai ir nukirstų krūmų kelmai melioracijos griovio šlaituose neraunami, o šalinami rankiniu ar mechaniniu būdu.
Griovių šlaitus ir pagriovius būtina kasmet šienauti.
Už bebrų užtvankas grioviuose atsakingi medžioklės plotų naudotojai.
SAUGANT POŽEMINĮ DREDAŽO TINKLĄ DRAUDŽIAMA:
1) Be žemės savininko žinios ir derinimo su institucijomis valstybei nuosavybės teise priklausančius melioracijos statinius kasti melioruotą žemę giliau kaip 0,7 m.
2) Išleisti nuotekas į drenažo sistemas.
/Melioracijos techninis reglamentas MTR 1.12.01:2008/